ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2023-2024 ΕΩΣ ΚΑΙ 31/08/23

Η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, ανακοινώνει τη λειτουργία του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών διάρκειας δύο ετών. Το ΠΜΣ οδηγεί στην απονομή «Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών» στα Μεταβολικά Νοσήματα των Οστών (MSc in Metabolic Bone Diseases, 120 ECTS) μετά την πλήρη και επιτυχή ολοκλήρωση των σπουδών με βάση το πρόγραμμα σπουδών (ΦΕΚ Β’ Τεύχος 4173/21.09.2018).

Το πρόγραμμα αρχίζει το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2023-2024 και περιλαμβάνει τέσσερα διδακτικά εξάμηνα για την ολοκλήρωση του ΠΜΣ και τη λήψη του Διπλώματος Μεταπτυχιακών σπουδών (Δ.Μ.Σ.).

Στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών γίνονται δεκτοί απόφοιτοι των τμημάτων:

Ιατρικής, Οδοντιατρικής, Κτηνιατρικής, Νοσηλευτικής, Φαρμακευτικής, Βιολογίας, Χημείας, Βιοχημείας, Φυσικής, Διαιτολογίας-Διατροφολογίας, Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΤΕΦΑΑ), Φυσικοθεραπείας, Εργοφυσιολογίας, Νοσηλευτικής, Διαιτολογίας, Ραδιολογίας-Ακτινολογίας, Ιατρικών εργαστηρίων και λοιπών επιστημών υγείας και συναφών αντικειμένων.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν την Αίτηση Υποψηφιότητας, καθώς και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Γραμματείας του ΠΜΣ, metabolicbonediseases@yahoo.gr, από 5 Μαΐου έως και 31 Αυγούστου 2023

Τα Μαθήματα διεξάγονται κάθε Δευτέρα 15:00-19:00 στο Εργαστήριο Έρευνας Παθήσεων Μυοσκελετικού Συσστήματος "Θ. Γαροφαλίδης" ΓΝΑ ΚΑΤ.

Παρέχεται δυνατότητα εξ αποστάσεως φοίτησης αποκλειστικά για φοιτητές που τεκμηριωμένα ζουν εκτός Αθηνών.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑΣ